TCSD-10-D-06.50-01-L-N-R
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TCSD-10-D-06.50-01-L-N-R
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Description:
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray, Ribbon
Connector Type :
Socket to Socket, Reversed
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Features :
Polarizing Key
Length :
0.542' (165.10mm, 6.50")
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.039" (1.00mm)
Pitch - Connector :
0.079" (2.00mm)