FFTP-02-D-03.85-01-F-R
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FFTP-02-D-03.85-01-F-R
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Description:
.050 X .050 C/L TWISTED PAIR FEM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Multiple, Twisted Pair (Round)
Connector Type :
Socket to Socket, Reversed
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
10.0µin (0.25µm)
Features :
Length :
0.321' (97.79mm, 3.85")
Number of Positions :
4
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.025" (0.64mm)
Pitch - Connector :
0.050" (1.27mm)