BH010-10-C-0850-0840-0573-G
- Manufacturer:
- GCT
- Part Number:
- BH010-10-C-0850-0840-0573-G
- Category:
- Headers, Male Pins
- Description:
- CONN HEADER SMD 10POS 3.96MM
- Manufacturer :
- GCT
- Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Tin
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Contact Length - Mating :
- 0.335" (8.51mm)
- Contact Length - Post :
- Contact Material :
- Brass
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- 7.9A per Contact
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Pick and Place
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.125" (3.18mm)
- Insulation Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 10
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Overall Contact Length :
- Pitch - Mating :
- 0.156" (3.96mm)