IDSS-06-D-03.50-T-P01-G
- Manufacturer:
- Samtec, Inc.
- Part Number:
- IDSS-06-D-03.50-T-P01-G
- Category:
- Rectangular Cable Assemblies
- Description:
- INSULATION DISPLACEMENT SOCKET C
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Category :
- Rectangular Cable Assemblies
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Gray, Ribbon
- Connector Type :
- Socket to Socket
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Finish Thickness :
- Features :
- Position #1 Polarization
- Length :
- 0.292' (88.90mm, 3.50")
- Number of Positions :
- 6
- Number of Rows :
- 1
- Pitch - Cable :
- 0.100" (2.54mm)
- Pitch - Connector :
- 0.100" (2.54mm)