BG125-28-A-1-1-0440-N-D
Part Number:
BG125-28-A-1-1-0440-N-D
Description:
28W, 2.54MM PITCH SOCKET, SIL, S
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Height :
0.197" (5.00mm)
Number of Positions :
28
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)