SFM210-LPPE-S11-SC-BK
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Part Number:
SFM210-LPPE-S11-SC-BK
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Description:
CONN HDR 11POS 0.039 GOLD SMD
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Category :
Connector Type :
Header, Top or Bottom Entry
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Post :
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.087" (2.20mm)
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
11
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pitch - Mating :
0.039" (1.00mm)