NPPN111FGGN-RC
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Part Number:
NPPN111FGGN-RC
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Description:
CONN HDR 11P 0.079 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Category :
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Post :
0.122" (3.10mm)
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.110" (2.79mm)
Mated Stacking Heights :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
11
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)