SFM210-LPPE-S11-ST-BK
Part Number:
SFM210-LPPE-S11-ST-BK
Description:
CONN HDR 11POS 0.039 GOLD PCB
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
0.094" (2.40mm)
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Height :
0.083" (2.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
11
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pitch - Mating :
0.039" (1.00mm)