DF63-2EP-3.96C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF63-2EP-3.96C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN PLUG 3.96MM INLINE
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Plug
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Latch Holder
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.156" (3.96mm)