DF1-14S-2.5C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF1-14S-2.5C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN SOCKET HSG 14POS 2.50MM
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Brown
Connector Type :
Socket
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
14
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Pitch :
0.098" (2.50mm)