DF33R-2S-3.3C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF33R-2S-3.3C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 2POS 3.30MM
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Pitch :
0.130" (3.30mm)