DF63R-2S-3.96C
Part Number:
DF63R-2S-3.96C
Description:
CONN RCPT HOUSING 3.96MM CRIMP
Color :
White
Connector Type :
Socket
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Guide Post
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.156" (3.96mm)