DF57AH-2S-1.2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF57AH-2S-1.2C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT 2POS 1.2MM CRIMP
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Socket
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Swing Lock
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Pitch :
0.047" (1.20mm)