A3B-44D-2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
A3B-44D-2C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 44POS 2.00MM
In Stock:
19
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
44
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)