DF33C-12DS-3.3C
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
DF33C-12DS-3.3C
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 12POS 3.30MM
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
White
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
12
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Pitch :
0.130" (3.30mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.228" (5.80mm)