G125-3045096L4
Manufacturer:
Harwin
Part Number:
G125-3045096L4
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN HDR HSG 50POS 1.25MM
In Stock:
55
Manufacturer :
Harwin
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Connector Type :
Header
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Potting Wall
Insulation Material :
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Pitch :
0.049" (1.25mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.049" (1.25mm)