G125-224069600
Manufacturer:
Harwin
Part Number:
G125-224069600
Category:
Rectangular Connector Housings
Description:
CONN RCPT HSG 6POS 1.25MM
Manufacturer :
Harwin
Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Green
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Screw Lock
Features :
Mounting Flange, Polarizing Key
Insulation Material :
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Pitch :
0.049" (1.25mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.049" (1.25mm)