TCSD-20-D-02.50-01-F-N-R
- Manufacturer:
- Samtec, Inc.
- Part Number:
- TCSD-20-D-02.50-01-F-N-R
- Category:
- Rectangular Cable Assemblies
- Description:
- 2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Category :
- Rectangular Cable Assemblies
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Gray, Ribbon
- Connector Type :
- Socket to Socket, Reversed
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- Flash
- Features :
- Polarizing Key
- Length :
- 0.208' (63.50mm, 2.50")
- Number of Positions :
- 40
- Number of Rows :
- 2
- Pitch - Cable :
- 0.039" (1.00mm)
- Pitch - Connector :
- 0.079" (2.00mm)