FFMD-08-T-02.95-01-N-RW-R
- Manufacturer:
- Samtec, Inc.
- Part Number:
- FFMD-08-T-02.95-01-N-RW-R
- Category:
- Rectangular Cable Assemblies
- Description:
- .050 CABLE PLUG
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Category :
- Rectangular Cable Assemblies
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Gray, Ribbon
- Connector Type :
- Socket to Plug, Reversed
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Finish Thickness :
- Features :
- Polarizing Key, Reverse Wiring
- Length :
- 0.246' (75.00mm, 2.95")
- Number of Positions :
- 16
- Number of Rows :
- 2
- Pitch - Cable :
- 0.025" (0.64mm)
- Pitch - Connector :
- 0.050" (1.27mm)