CAA-8.000-18-3050-X-R
Manufacturer:
Aker Technology USA
Part Number:
CAA-8.000-18-3050-X-R
Category:
Crystals
Description:
CRYSTAL 8MHZ 18PF SMD
Manufacturer :
Aker Technology USA
Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60 Ohms
Frequency :
8 MHz
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency Tolerance :
±30ppm
Height - Seated (Max) :
0.138" (3.50mm)
Load Capacitance :
18pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)