A3AKB-1006M
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
A3AKB-1006M
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Description:
IDC CABLE - ASC10B/AE10M/APK10B
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Multiple, Ribbon
Connector Type :
Socket to Plug
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Features :
Polarizing Key
Length :
0.500' (152.40mm, 6.00")
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.050" (1.27mm)
Pitch - Connector :
0.100" (2.54mm)