04028DA-12Q-AL-F0
- Manufacturer:
- NMB
- Part Number:
- 04028DA-12Q-AL-F0
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
- Manufacturer :
- NMB
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 16.6 CFM (0.465m³/min)
- Approval Agency :
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- Ingress Protection :
- Noise :
- 49.5dB
- Operating Temperature :
- 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 3.5 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 15000 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 40mm L x 40mm H
- Static Pressure :
- 1.370 in H2O (341.2 Pa)
- Termination :
- 3 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- Width :
- 28.00mm