12038VA-24P-AA-E0
- Manufacturer:
- NMB
- Part Number:
- 12038VA-24P-AA-E0
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
- Manufacturer :
- NMB
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 188.9 CFM (5.35m³/min)
- Approval Agency :
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart
- Ingress Protection :
- Noise :
- 60.0dB
- Operating Temperature :
- 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 17.76 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 5000 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 120mm L x 120mm H
- Static Pressure :
- 0.940 in H2O (234.1 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 24VDC
- Weight :
- Width :
- 38.00mm