08038RA-24P-EA-00
- Manufacturer:
- NMB
- Part Number:
- 08038RA-24P-EA-00
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
- Manufacturer :
- NMB
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 75.9 CFM (2.13m³/min)
- Approval Agency :
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart
- Ingress Protection :
- Noise :
- 51.0dB
- Operating Temperature :
- -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 9.6 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 5500 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 80mm L x 80mm H
- Static Pressure :
- 0.720 in H2O (179.3 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 24VDC
- Weight :
- Width :
- 38.00mm