12038MA-48P-GA-00
- Manufacturer:
- NMB
- Part Number:
- 12038MA-48P-GA-00
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE
- Manufacturer :
- NMB
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 181.0 CFM (5.07m³/min)
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL, VDE
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Ingress Protection :
- Noise :
- 59.5dB
- Operating Temperature :
- 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 23.5 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 4700 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 119mm L x 119mm H
- Static Pressure :
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 48VDC
- Weight :
- Width :
- 38.40mm