BG1203-B043-000-00
- Manufacturer:
- NMB
- Part Number:
- BG1203-B043-000-00
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE
- Manufacturer :
- NMB
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 26.1 CFM (0.731m³/min)
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL, VDE
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Blower
- Features :
- Ingress Protection :
- Noise :
- 46.5dB
- Operating Temperature :
- 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- Power (Watts) :
- 5.78 W
- Product Status :
- Obsolete
- RPM :
- 2100 RPM
- Size / Dimension :
- Square/Rounded - 120mm L x 120mm H
- Static Pressure :
- 0.582 in H2O (145.0 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- 0.595 lb (269.89 g)
- Width :
- 32.00mm