OD254AP-12LB
- Manufacturer:
- Orion Fans
- Part Number:
- OD254AP-12LB
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- DC FAN 12V 254X89MM
- Manufacturer :
- Orion Fans
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 550.0 CFM (15.40m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cURus, TUV, UR
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart
- Ingress Protection :
- Noise :
- 39.4dB(A)
- Operating Temperature :
- -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- Power (Watts) :
- 24 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 1650 RPM
- Size / Dimension :
- Round - 254mm Dia
- Static Pressure :
- 0.370 in H2O (92.2 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- Width :
- 89.00mm