OD180APL-12MB
- Manufacturer:
- Orion Fans
- Part Number:
- OD180APL-12MB
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- DC FAN 12V 180 X180X65MM
- Manufacturer :
- Orion Fans
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 375.0 CFM (10.50m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cURus, TUV, UR
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart, Locked Rotor Protection
- Ingress Protection :
- Noise :
- 53.4dB(A)
- Operating Temperature :
- -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- Power (Watts) :
- 23.5 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 2800 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 180mm L x 180mm H
- Static Pressure :
- 0.700 in H2O (174.4 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- Width :
- 65.00mm