OD172SAP-12HTB
- Manufacturer:
- Orion Fans
- Part Number:
- OD172SAP-12HTB
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC TERM
- Manufacturer :
- Orion Fans
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 230.0 CFM (6.44m³/min)
- Approval Agency :
- cURus, TUV
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart
- Ingress Protection :
- Noise :
- 52.0dB
- Operating Temperature :
- -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 3200 RPM
- Size / Dimension :
- Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- Static Pressure :
- 0.750 in H2O (186.8 Pa)
- Termination :
- 2 Terminals
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- Width :
- 50.80mm