OD1238-12MBXJ01A
- Manufacturer:
- Orion Fans
- Part Number:
- OD1238-12MBXJ01A
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
- Manufacturer :
- Orion Fans
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 207.0 CFM (5.80m³/min)
- Approval Agency :
- cURus, TUV
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Speed Sensor (Tach)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 63.0dB
- Operating Temperature :
- 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 27.6 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 5000 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 120mm L x 120mm H
- Static Pressure :
- 1.044 in H2O (260.0 Pa)
- Termination :
- 3 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- 0.827 lb (375.12 g)
- Width :
- 38.00mm