OD1238AP-12HTB
- Manufacturer:
- Orion Fans
- Part Number:
- OD1238AP-12HTB
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXL 119.5X38.5MM 12VDC TERM
- Manufacturer :
- Orion Fans
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 135.0 CFM (3.78m³/min)
- Approval Agency :
- cURus, TUV
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart
- Ingress Protection :
- Noise :
- 46.0dB(A)
- Operating Temperature :
- 5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
- Power (Watts) :
- 10.6 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 3400 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 119.5mm L x 119.5mm H
- Static Pressure :
- 0.450 in H2O (112.1 Pa)
- Termination :
- 2 Terminals
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- Width :
- 38.50mm