MR1238M48B1+6-FSR
- Manufacturer:
- Mechatronics
- Part Number:
- MR1238M48B1+6-FSR
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
- Manufacturer :
- Mechatronics
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 210.0 CFM (5.88m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cUL, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 61.7dB(A)
- Operating Temperature :
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 4000 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 120mm L x 120mm H
- Static Pressure :
- 0.850 in H2O (211.7 Pa)
- Termination :
- 4 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 48VDC
- Weight :
- 0.838 lb (380.11 g)
- Width :
- 38.00mm