MD1238H12B-FSR-26AWG
- Manufacturer:
- Mechatronics
- Part Number:
- MD1238H12B-FSR-26AWG
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
- In Stock:
- 3
- Manufacturer :
- Mechatronics
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 174.0 CFM (4.87m³/min)
- Approval Agency :
- cUL, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Thermal Overload Protector (TOP)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 57.8dB(A)
- Operating Temperature :
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 3800 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 120mm L x 120mm H
- Static Pressure :
- 0.670 in H2O (166.9 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- 0.906 lb (410.95 g)
- Width :
- 38.00mm