F1238E12B-FSR
- Manufacturer:
- Mechatronics
- Part Number:
- F1238E12B-FSR
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE
- Manufacturer :
- Mechatronics
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 126.0 CFM (3.53m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cUL, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart, Locked Rotor Protection
- Ingress Protection :
- Noise :
- 43.0dB(A)
- Operating Temperature :
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 2800 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 119mm L x 119mm H
- Static Pressure :
- 0.280 in H2O (69.7 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- 0.536 lb (243.13 g)
- Width :
- 38.00mm