MC8038U12B2-FSR
- Manufacturer:
- Mechatronics
- Part Number:
- MC8038U12B2-FSR
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
- Manufacturer :
- Mechatronics
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 95.6 CFM (2.68m³/min)
- Approval Agency :
- cUL, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 60.2dB(A)
- Operating Temperature :
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 6800 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 80mm L x 80mm H
- Static Pressure :
- 1.150 in H2O (286.5 Pa)
- Termination :
- 3 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- 0.397 lb (180.08 g)
- Width :
- 38.00mm