MR4020L12B1+6-RSR
- Manufacturer:
- Mechatronics
- Part Number:
- MR4020L12B1+6-RSR
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
- Manufacturer :
- Mechatronics
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 9.4 CFM (0.263m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cUL, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 26.5dB(A)
- Operating Temperature :
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 6500 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 40mm L x 40mm H
- Static Pressure :
- 0.160 in H2O (39.8 Pa)
- Termination :
- 4 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- 0.053 lb (24.04 g)
- Width :
- 20.00mm