109BG24HA1
- Manufacturer:
- Sanyo Denki
- Part Number:
- 109BG24HA1
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN BLOWER 160X40MM 24VDC WIRE
- Manufacturer :
- Sanyo Denki
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 57.2 CFM (1.60m³/min)
- Approval Agency :
- CSA, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Blower
- Features :
- Locked Rotor Protection
- Ingress Protection :
- Noise :
- 55.0dB(A)
- Operating Temperature :
- -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
- Power (Watts) :
- 15.6 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 2300 RPM
- Size / Dimension :
- Square/Rounded - 160mm L x 160mm H
- Static Pressure :
- 1.259 in H2O (313.6 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 24VDC
- Weight :
- 1.3 lbs (589.7 g)
- Width :
- 40.00mm