109L1724H502
Manufacturer:
Sanyo Denki
Part Number:
109L1724H502
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Sanyo Denki
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
226.0 CFM (6.33m³/min)
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
47.0dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
13.92 W
Product Status :
Active
RPM :
3050 RPM
Size / Dimension :
Round - 172mm Dia
Static Pressure :
0.551 in H2O (137.2 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
1.7 lbs (780.0 g)
Width :
51.00mm