109E1724M501
- Manufacturer:
- Sanyo Denki
- Part Number:
- 109E1724M501
- Category:
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Description:
- FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
- Manufacturer :
- Sanyo Denki
- Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 148.0 CFM (4.14m³/min)
- Approval Agency :
- CSA, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 36.0dB(A)
- Operating Temperature :
- -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 4.8 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 2000 RPM
- Size / Dimension :
- Round - 172mm Dia
- Static Pressure :
- 0.271 in H2O (67.6 Pa)
- Termination :
- 3 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 24VDC
- Weight :
- 1.7 lbs (780.0 g)
- Width :
- 51.00mm