109E1724K5D01
- Part Number:
- 109E1724K5D01
- Description:
- FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
- Air Flow :
- 300.0 CFM (8.40m³/min)
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Locked Rotor Sensor
- Ingress Protection :
- Noise :
- 55.0dB(A)
- Operating Temperature :
- -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 31.2 W
- RPM :
- 4100 RPM
- Size / Dimension :
- Round - 172mm Dia
- Static Pressure :
- 0.976 in H2O (243.0 Pa)
- Termination :
- 3 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 24VDC
- Weight :
- 1.7 lbs (780.0 g)
- Width :
- 51.00mm