RCH8011NP-100L
Manufacturer:
Sumida Corporation
Part Number:
RCH8011NP-100L
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 4.1A 35 MOHM TH
Manufacturer :
Sumida Corporation
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
4.4A
Current Rating (Amps) :
4.1 A
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.425" (10.80mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.307" Dia (7.80mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±15%