LRC0402CJ56NGV001T
Part Number:
LRC0402CJ56NGV001T
Description:
FIXED IND 56NH 150MA 2 OHM SMD
Current Rating (Amps) :
150 mA
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Inductance :
56 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±5%