VLS252012ET-1R0N
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
VLS252012ET-1R0N
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1UH 1.7A 87 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.2A
Current Rating (Amps) :
1.7 A
DC Resistance (DCR) :
87mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±30%