MLP1608VR47DT0S1
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
MLP1608VR47DT0S1
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 470NH 800MA 286MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
800 mA
DC Resistance (DCR) :
286mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Inductance :
470 nH
Inductance Frequency - Test :
2 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±20%