MLP2012V1R0MT0S1
Part Number:
MLP2012V1R0MT0S1
Description:
FIXED IND 1UH 900MA 260 MOHM SMD
Current Rating (Amps) :
900 mA
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
2 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±20%