CS160808-1R8K
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
CS160808-1R8K
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1.8UH 50MA 750MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
50 mA
DC Resistance (DCR) :
750mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Inductance :
1.8 µH
Inductance Frequency - Test :
10 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
50 @ 10MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%