XMC1301T038F0032ABXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
XMC1301T038F0032ABXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 38TSSOP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 16x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
26
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
16K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
PG-TSSOP-38-9
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V