W25Q80BWSNIG
Manufacturer:
Winbond Electronics Corporation
Part Number:
W25Q80BWSNIG
Category:
Memory
Description:
IC FLASH 8MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Manufacturer :
Category :
Memory
Access Time :
Clock Frequency :
80 MHz
DigiKey Programmable :
Not Verified
Memory Format :
FLASH
Memory Interface :
SPI - Quad I/O
Memory Organization :
1M x 8
Memory Size :
8Mbit
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-SOIC
Technology :
FLASH - NOR
Voltage - Supply :
1.65V ~ 1.95V