MIC2006-1.2YM6TR
- Manufacturer:
- Microchip Technology
- Part Number:
- MIC2006-1.2YM6TR
- Category:
- Power Distribution Switches, Load Drivers
- Description:
- FIXED CURRENT LIMIT POWER DISTRI
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Category :
- Current - Output (Max) :
- 1.2A
- Fault Protection :
- Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
- Features :
- Slew Rate Controlled
- Input Type :
- Non-Inverting
- Interface :
- On/Off
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Configuration :
- High Side
- Output Type :
- P-Channel
- Package / Case :
- SOT-23-6
- Product Status :
- Active
- Ratio - Input:Output :
- 1:1
- Rds On (Typ) :
- 70mOhm
- Supplier Device Package :
- SOT-23-6
- Switch Type :
- General Purpose
- Voltage - Load :
- 6V
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.5V ~ 5.5V