VNQ5E250AJ-E
- Manufacturer:
- STMicroelectronics
- Part Number:
- VNQ5E250AJ-E
- Category:
- Power Distribution Switches, Load Drivers
- Description:
- IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO16
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Category :
- Current - Output (Max) :
- 3.5A
- Fault Protection :
- Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
- Features :
- Auto Restart
- Input Type :
- Non-Inverting
- Interface :
- On/Off
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 4
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Output Configuration :
- High Side
- Output Type :
- N-Channel
- Package / Case :
- 16-PowerFSOP (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Ratio - Input:Output :
- 1:1
- Rds On (Typ) :
- 250mOhm (Max)
- Supplier Device Package :
- PowerSSO-16
- Switch Type :
- General Purpose
- Voltage - Load :
- 4V ~ 28V